top of page

ברכותינו על הצטרפות חתול חדש למשפחתכם

 

קבלת הגור:

רצוי לאמץ גור מעל גיל 8 שבועות, כיוון שבגיל זה הוא כבר בטוח נגמל מחלב האם.

הימים הראשונים בבית החדש צפויים להיות קשים לגור. מצד אחד הוא נפרד מאמו ומאחיו לשגר ומצד שני הוא מגיע למקום חדש ולאנשים זרים.

לכן בימים הראשונים הגור עלול להיות מפוחד וחסר מנוחה ויש לתת לו תשומת לב רבה.

 

תזונה:

חשוב מאוד שחתולים יקבלו תזונה מתאימה ומאוזנת אחרת עלולות להתפתח בבגרות בעיות שלד, עיניים ולב שיהיו בלתי הפיכות. הגור צריך לאכול מזון לגורי חתולים בלבד.  

חתולים מתרגלים לסוג מזון מסוים ואח"כ קשה להחליפו, לכן מומלץ להמעיט במתן מזון בייתי כי יתכן שהחתול יתרגל אליו וידרוש אותו ויסרב לאכול את המזון שלו.

במידה ועוברים מסוג מזון אחד לשני, יש לבצע את המעבר בהדרגה (הדבר נכון גם לגבי חתולים בוגרים) על פני 3-4 ימים כאשר כל פעם מעלים את אחוז המזון החדש במנה.

חתולים, בניגוד לכלבים, אוכלים מספר רב של פעמים ביום אך בכל פעם הם אוכלים מעט. לכן מומלץ שלחתול יהיה אוכל זמין כל הזמן.

 

מספר כללים חשובים:

  1. יש לוודא שלחתול יש מים טריים בכלי כל הזמן.

יש למקם את כלי המים והאוכל הרחק מארגז החול.

  1. אין לתת לגור תוספות מזון (כגון קלציום וויטמינים) ללא המלצת וטרינר- הוספת תוספים אלו באופן עצמאי עלולה לפגום בהתפתחות השלד של הגור.

  2. אין לתת לחתול (בכל הגילאים) – עצמות, שוקולד, מזון המכיל שום, בצל, ברוקולי, כרובית.                                                                                           בכל מקרה לא מומלץ לתת לחתול מזון בייתי אלא מזון מסחרי בלבד.

  3. אין לתת תרופות ללא התייעצות מוקדמת עם הוטרינר – ישנן תרופות בהן אנו משתמשים באופן שגרתי אך הן רעילות לחתולים (כמו אקמול למשל).

  4. יש להרחיק מגורים צעצועי ילדים, חומרי ואביזרי ניקוי, שקיות ניילון.     

הגור עלול ללעוס ולבלוע אותם והדבר עלול להביא להרעלה וסתימת מעיים.

 

חינוך לעשיית צרכים:

יש להכין לחתול ארגז עם חול מתאים, ולהניח את החתול בתוך הארגז. רוב החתולים יבינו כבר בשלב זה מה מטרתו של ארגז החול.

במידה והחתול עדיין עושה את צרכיו מחוץ לארגז החול, יש לקחת את הצרכים ולשים אותם בארגז החול ואז להניח את החתול בארגז. במקביל יש לנקות את המקום בבית בו עשה החתול את צרכיו בחומרי ניקוי בעלי ריח חזק (גם אקונומיקה טובה).

חשוב להקפיד שארגז החול לא מלא מדי בצרכים כי אז החתול לא ירצה להיכנס אליו ולכן לא יעשה בו את צרכיו.

יש למקם את כלי המים והאוכל הרחק מארגז החול, אחרת החתול ירגיש שהוא "אוכל בשירותים".

 

 

ציפורניים:

חידוד ציפורניים הוא בעיה מוכרת וידועה לכל בעלי החתולים. החידוד הוא צורך של החתול והוא תמיד יעשה זאת, השאלה על מה.

ניתן להקריב כורסא ישנה, לקנות לוחות גירוד בחנות חיות, להביא בול עץ ולעודד את החתול לחדד ציפורניים על הנ"ל. במקביל יש לדחות את החתול משאר רהיטי הבית ע"י תרסיסים עם ריחות דוחים.

חשוב להבין כי הציפורניים הם כלי ההישרדות של החתול ואם נוריד אותם הוא לא יוכל להגן על עצמו בפני חתולים וכלבים אחרים. לחתולים בייתים שאינם יוצאים החוצה ניתן לקנות כיסוי סיליקון הניתנים להדבקה על ציפורני החתול.

 

טיפול רפואי:

מומלץ להביא את החתול לבדיקה רפואית עם הגעתו אליכם.

תילוע – חתולים עלולים לסבול ממספר סוגים של תולעי מעיים שחלקם עלול להדביק בני אדם. חשוב לתת טיפול נגד תולעים פעם בחצי שנה. הטיפול חשוב במיוחד בגורים כיוון שהם רגישים יותר לתולעים ואף עלולים לסבול מרזון ושלשולים בעקבות נגיעות בתולעים.

חיסון מרובעת – חיסון זה מקנה הגנה נגד ארבע מחלות שונות (ולכן הוא נקרא מרובעת). חלק ממחלות אלו פוגעות בעיקר בגורים ובמקרים חמורים הן עלולות לגרום למותו של הגור. מחלות אלו שכיחות ביותר וחתולים רבים שאינם מחוסנים חולים בהן, לכן חשוב מאוד לחסן את הגור. מומלץ לתת לכל גור שני חיסוני מרובעת בהפרש של חודש ביניהם. את החיסון הראשון ניתן לתת מגיל 8 שבועות.

לאחר סיום סדרת החיסונים מומלץ להמשיך ולחסן את החתול אחת לשנה – כדי לחזק את החיסון הקיים. הסיבה שגורים נזקקים לשני חיסונים היא שמערכת החיסון שלהם אינה מפותחת וחיסון בודד לא יקנה הגנה מספקת, מצד שני אם נחכה עד שמערכת החיסון תתפתח מספיק אנו נאריך את התקופה בה הגור עלול להדבק במחלות אלו, שכאמור הן מסוכנות ואף עלולות להביא למותו. חשוב לזכור כי עד אשר הגור לא משלים את סדרת החיסונים הוא אינו מחוסן לחלוטין ולכן יש לשמור עליו שלא יבוא במגע עם חתולים אחרים או עם הפרשותיהם.

כלבת- ע"פ החוק במדינת ישראל חתולים אינם חייבים בחיסון נגד כלבת. אולם, מדי שנה כמעט מתגלים מספר מקרי כלבת בארץ ולכן אנו ממליצים למען ביטחונכם לחסן את החתול.

 

ייחום:

הייחום הראשון מופיע בחתולות כבר בגיל 5-6 חודשים! במהלך הייחום החתולה משמיעה יללות חזקות הקוראות לזכרים (והם באים...) וכמו כן היא מנסה לברוח מהבית. הייחום נמשך 7-10 ימים, לאחר מכן מגיע שבוע של שקט התנהגותי ולאחריו שוב ייחום! כך הדבר חוזר על עצמו עד אשר החתולה בד"כ נכנסת להריון

עיקור:

לעיקור החתולה בגיל צעיר יתרונות רבים – דבר ראשון השקט לו תזכו בבית. כמו כן עיקור בגיל צעיר מוריד משמעותית את הסיכוי לגידולי עטין שרובם ממאירים בחתולות!

יש לזכור שחתולות אינן נשים! יצר האמהות שלהן זמני וחולף וגורים רבים מוצאים את עצמם ברחוב.

סירוס:

אנו ממליצים לסרס את החתול כבר בגיל 10 חודשים, עם התחלת ההתנהגות הזכרית. התנהגות זכרית מאופיינת בסימון הבית בשתן (הרמת זנב, נפנופו והשפרצת כמות קטנה של שתן), העלמות מהבית ומריבות עם זכרים אחרים, בפרט כאשר ישנן חתולות מיוחמות באזור.

ככל שהסירוס נעשה בגיל מוקדם יותר ההתנהגות הזכרית עדיין לא השתרשה ולכן גדול יותר הסיכוי לזכות בחתול רגוע, למנוע פצעי נשיכה, תאונות דרכים וחתולים אובדים.

 

נשמח לעזור ולענות על שאלות נוספות  דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה,דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל,דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב ודר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה,טרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה,דר עור דוייב וטרינר חדר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, ניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה, דר עור דוייב וטרינר חניאל, דר עופר דוייב וטרינר כפר יונה,

 

bottom of page